Sokowirówka vs Wyciskarka

Mamy tutaj krótkie porównanie sokowirówki z wyciskarką. Na pewno większość osób wie jakie są różnice między tymi urządzeniami. Jeśli jednak nadal są osoby, które nie wiedzą o tym to warto przeczytać nasze opisy, by zobaczyć czym te urządzenia będą się różnić.

Główną rolę w przypadku sokowirówek odgrywać będzie wirujące sito, którego ścianki pokryte są odpowiednim ostrzem. W ten sposób będzie dochodziło do rozcinania owoców czy warzyw. W ten sposób będzie dochodziło do uwolnienia soku, który przez siłę odśrodkową będzie oddzielony od pulpy. W trakcie pracy sokowirówka będzie wykonywać obroty w tempie kilku tysięcy na minutę. Powstają siła odśrodkowa jest tak duża, że działa na surowiec skutecznie i dlatego będzie można oddzielić sok od pulpy. W takim mechanizmie pracy będzie działała mocno siła tarcia co sprawi, że sok będzie się podgrzewał. Rosnąca temperatura będzie natomiast zabójcza dla tych wszystkich cennych składników, które w soku się znajdują. Sokowirówka dość dobrze radzi sobie z owcami i warzywami. Ale nie będzie w stanie pracować z trawami pszenicznymi oraz warzywami zielonymi liściastymi.

Wyciskarki działają w zupełnie inny sposób. Przede wszystkim będą one wykonywać wolneobroty, które będą wykorzystywać siłę miażdżenia bez wykonywania tarcia. To oczywiście najważniejsza sprawa, ponieważ dzięki nim będzie można liczyć na to, że sok będzie wyciskany wydajnie a jednocześnie będzie można również liczyć na to, że cenne składniki nie będą zniszczone. W zależności od modelu będzie się wykonywać 40 do 120 obrotów na minutę. Sok wyciśnięty z użyciem wyciskarki będzie gęstszy niż w przypadku sokowirówki. Dlatego należy się nastawić na to, że sok będzie smakował inaczej, nie będzie tak klarowny jak to co mogliśmy do tej pory spożywać. Sok działa zdecydowanie skuteczniej i szybciej niż całe owoce i warzywa, których trawienie zajmuje dużo więcej czasu. Dlatego właśnie dobrze będzie sięgać po szklankę soku każdego dnia, by uzupełnić w organizmie najważniejsze składniki odżywcze.

Autor

Agnieszka

Studentka ASP w Łodzi. Fanka świeżo wyciskanych soków.